JAKIE SĄ ZALETY BAWEŁNY? 

- NATURALNA I PRZYJAZNA ŚRODOWISKU

Konsumenci twierdzą, że naturalność jest kluczową cechą bawełny. Według Cotton Incorporated 9 na 10 ankietowanych konsumentów uważa bawełnę za bezpieczną dla środowiska.

- WYJĄTKOWA JAKOŚĆ DOCENIANA PRZEZ KONSUMENTÓW
Bawełna jest miękka, wygodna w użyciu, biodegradowalna oraz kompostowalna. Można również używać jej ponownie po wypłukaniu. 

- BEZPIECZNA NAWET DLA SKÓRY ALERGICZNEJ
Bawełna jest naturalnie hipoalergiczna. Naturalny skład włókien bawełnianych jest bezpieczny nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Długie włókna bawełny nie podrażniają delikatnej skóry, ponieważ są ze sobą ściśle związane.

- JEST BARDZO MOCNA, WYTRZYMAŁA I MOŻLIWA DO UŻYCIA PONOWNIE 
Bawełnę można wypłukać i użyć ponownie. Jej włókna stają się jeszcze silniejsze, gdy są mokre. Jest mocna i nie rozciąga się, dzięki czemu pozostaje w formie nawet po płukaniu.

- WŁÓKNA BAWEŁNY SĄ NIEZWYKLE CHŁONNE
Dzięki wyjątkowej strukturze, są w stanie wchłonąć nawet 27 razy więcej płynu niż ważą. Pod mikroskopem widać, że włókna bawełniane są jakby puste w środku tuby o sześciu koncetrycznie ułożonych warstwach. Pusta przestrzeń pomaga im wchłaniać i zatrzymywać płyn.  
BIODEGRADOWALNE NIE ZNACZY KOMPOSTOWALNE

Biodegradowalny
oznacza, że coś jest w stanie rozpaść się na coraz to mniejsze cząsteczki, aż zostanie zjedzone przez mikroorganizmy. Wszystko w końcu biodegraduje. Bawełna czy wiskoza w ciągu 1-5 miesięcy, natomiast plastikowa butelka nawet w ciągu 1000 lat.

Kompostowalny oznacza, że coś rozkłada się na związki organiczne (dwutlenek węgla, wodę) i nieorganiczne, tworząc biomasę w czasie zbliżonym do rozkładu papieru lub w ciągu 90 dni.

Produkty kompostowalne zmieniają się w bogaty w składniki odżywcze nawóz, nie zostawiając w glebie żadnych związków toksycznych.

​Podczas naszego eksperymentu biodegradowalności sprawdziliśmy, że bawełna rozkłada się w 4 miesiące, wiskoza w 2 miesiące (ma krótsze włókna, więc rozkłada się szybciej), natomiast PET nie zmianił struktury podczas całego czasu trwania eksperymentu. 
DYREKTYWA EUROPEJSKA DOTYCZĄCA PLASTIKOWYCH PRODUKTÓW JEDNORAZOWEGO UŻYTKU
Głównym celem nowej dyrektywy Komisji Europejskiej jest zapobieganie wpływowi niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko oraz ograniczanie ich używania. Aby to osiągnąć, niezbędne jest określenie konkretnych celów w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów i gospodarowania odpadami oraz środków w odniesieniu do jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, które znajdują się najczęściej na plażach Unii Europejskiej i narzędzi połowowych (np. siatek rybackich) zawierających tworzywa sztuczne.

Państwa członkowskie zakazują wprowadzania do obrotu jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, na przykład:
- sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki) i talerze,
- słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych,
- patyczki plastikowe wykorzystywane do produkcji patyczków higienicznych,
-patyczki do balonów, patyczki do lizaków.

Państwa członkowskie pracują nad tym, aby każdy jednorazowy produkt zawierający tworzywo sztuczne, na przykład dziecięce, kosmetyczne lub gospodarcze chusteczki, miał widoczne, czytelne i nieusuwalne oznakowanie informujące konsumentów o:
- odpowiedniej opcji wyrzucania odpadów,
- negatywnym oddziaływaniu śmiecenia na środowisko,
- obecności tworzyw sztucznych w produktach.

Państwa członkowskie określają zasady dotyczące sankcji mających zastosowanie do instrumentów krajowych przyjętych zgodnie z niniejszą dyrektywą i podejmują wszelkie środki niezbędne do zapewnienia ich wdrożenia.

NIE WSZYSTKIE WŁÓKNINY SĄ SPŁUKIWALNE
Produkty spłukiwalne powinny rozpadać się w wodzie na mniejsze kawałki
i całkowicie rozpuszczać po spłukaniu w toalecie. Produkty spłukiwalne nie powinny unosić się na wodzie, zawierać plastiku lub regenerowanej celulozy. Dozwolone są wyłącznie surowce, które rozkładają sie w środowisku naturalnym.
​Niestety większość chusteczek dostępnych na rynku nie rozkłada się w tempie, które pozwalałoby na wrzucanie ich do toalety. Wyrzucone w ten sposób chusteczki zatykają rury i powodują uszkodzenia kanalizacji.
​Wszystkie produkty, które konsumenci mogą uznać za odpowiednie do wrzucenia do toalety, powinny być jasno oznaczone jako spłukiwalne lub niespłukiwalne.

EDANA i INDA, to dwie międzynarodowe stowarzyszenia, które wydają zalecenia odnośnie spłukiwalności włóknin. Organizacje te opracowały znaczek "Nie wrzucać do toalety", który powinien znaleźć się na chusteczkach, które nie rozpuszczają się w wodzie.

EDANA, zgodnie ze swoimi Wytycznymi, przedstawiła 7 podstawowych testów, z których wszystkie muszą zostać zdane pozytywnie w celu uzasadnienia oznaczenia „możliwe do spłukania w toalecie". 
 


KAMPANIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ  "UWODZICIELSKA MOC PLASTIKOWYCH PRZEDMIOTÓW JEDNORAZOWEGO UŻYTKU" 
Pomimo szerokiego rozpoznania skali problemu, wielu konsumentów wciąż kupuje, używa i niewłaściwie wyrzuca przedmioty jednorazowego użytku na co dzień. Aby uczcić Światowy Dzień Środowiska w 2018 r., 5 czerwca Komisja rozpoczęła ogólnoeuropejską kampanię uświadamiającą konsumentów i podkreślającą rolę pojedynczych osób w zwalczaniu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i odpadami morskimi. Kampania skierowana jest do konsumentów z UE, którzy zdają sobie sprawę z krytycznej sytuacji związanej ze śmieciami morskimi, ale nie przełożyli jeszcze tej wiedzy na swoje codzienne wybory zakupowe. Jej celem jest promowanie zrównoważonych alternatyw dla plastików jednorazowego użytku, zapraszając uczestników do podjęcia działań i zmiany ich relacji z tworzywami sztucznymi.
 
DZIĘKI WŁAŚCIWOŚCIOM ELEKTROSTATYCZNYM, ŚCIERECZKI POTRAFIĄ PRZYCIĄGAĆ KURZ
Elektryczność statyczna tworzy się, kiedy potrze się ze sobą dwa obiekty, które nie przewodzą prądu. Elektrony przeskakują wtedy z jednego obiektu na drugi. Zaobserować ją można na przykład na włosach, podczas zdejmowania swetra. Specjalnie zaprojektowana przez nas włóknina wykorzystuje właściwości elektrostatyczne, by przyciągać kurz!
 
OPAKOWANIA I WŁÓKNINA Z CERTYFIKATEM FSC LUB PEFC POMAGAJĄ CHRONIĆ LASY
Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na ochronę lasu jest zrezygnowanie z wykorzystywania surowców drewnopochodnych. W codzinnym życiu jest to jednak bardzo trudne.
Certyfikaty FSC i PEFC zapewniają, że surowce pochodzą ze zrównoważonej gospodarki leśnej, zachowującej ekologiczne funkcje i integralność lasów.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas >